Tuesday, March 27, 2012

Sneak Peek!

We are getting a lot of love lately for this home in Spanish Oaks! This soft contemporary home was uniquely designed to evoke a coastal design feeling while maintaining a Hill Country style native to its environment. The final design resulted in a beautifully minimalistic, transparent, and inviting home. The light exterior stucco paired with geometric forms and contemporary details such as galvanized brackets, frameless glass and linear railings achieves the precise coastal contemporary look the clients desired. The open floor plan visually connects multiple rooms to each other, creating a seamless flow from the formal living, kitchen and family rooms and ties the upper floor to the lower. This transparent theme even begins at the front door and extends all the way through to the exterior porches and views beyond via large frameless glazing. The overall design is kept basic in form, allowing the architecture to shine through in the detailing. The project will be featured in an an editorial piece in LUXE Interiors + Design Magazine, as well as an upcoming Houzz Tour article!
Built by Olympia Homes
Interior Design by Joy Kling

1 comment:

  1. Dünyanın En çok kullanılan ürünlerinden olan bahçe çit teli ve Tel Örgü Fiyatları Ankara günümüzün en çok tercih edilen çit sistemlerinden birisidir. Sizlerde Bu ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz mutlaka bir gün ihtiyaç duyacağınız ürünlerin Tel Örgü Ankara Olduğunu unutmayınız. Bahçelerinizin güvenliğini sağlayan bu ürünlerin kullanımı gayet basittir.
    Günümüzün en popüler bahçe çitleri arasında yer alan ve kalitesi ile her kesimden taktir toplamış ve yüksek güvenlik isteyen kişilerin en başlıca tercih ettikleri ürünümüz olan çitin maliyeti Panel Çit Fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen sayfamıza göz atmanızı rica ediyoruz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Dünyanın her yerinde en çok kullanılan ürünlerin Tel örgü bahçe teli olduğunu biliyormuydunuz. Tel örgü maliyeti ve fiyatları hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.
    Panel çit Ankara Panel Çit Fiyatı - Tel örgü Ankara - Tel Örgü Fiyatları
    - Jiletli tel Ankara - Çim çit Ankara - Online satış hizmetleri ve Tel çit fabrikası imalatı ve Ankara Tel Örgü Fiyatları ile hizmetinizde.

    ReplyDelete